• Wizyta w firmie Softserve

          • O nas na portalu Gliwice.eu

            https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/kodowali-z-profesjonalistami

            Podsumowaniem projektu propagującego wśród najstarszych uczniów programowanie był wyjazd do firmy Softserve w Gliwicach. Uczniowie klasy VIII  z nauczycielem informatyki  mieli okazję zobaczyć pracę programistów, obejrzeć i zdobyć informacje o serwerowni, wcielić się w role Project Managera, Quality Engineera, Developera i Business Analyst. Po "pracy" w firmowym relax - roomie zagrali mecz na konsoli play station. Na zakończenie wizyty firma zasponsorowała naszym uczniom pizzę. Serdecznie dziękuję firmie Softserve za współpracę w realizacji tego projektu.
                                              G. Dylong

                                 

             

          • Poważni wiekiem, młodzi duchem - projekt

          • Babcie naszych uczniów chętnie włączyły się w realizację szkolnego projektu "Poważni wiekiem, młodzi duchem". Projekt jest okazją do doskonalenia kompetencji społecznych - szacunku do osób starszych, budowania świata pozytywnych wartości, wyzwalania dobrych emocji.


          • Sprawozdanie z Konkursu Grantowego w ramach Programu „mPotęga” pt. „ Interaktywna mapa szkoły"

          •  Sprawozdanie z Konkursu Grantowego w ramach Programu „mPotęga”
            pt. „ Interaktywna mapa szkoły”

             

                        Od września do grudnia 2018 roku uczniowie klasy siódmej i ósmej SP Nr 2 w Gliwicach uczestniczyli w projekcie sfinansowanym przez Fundację mBanku. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

                        Na początku zostaliśmy zapoznani z celem projektu, formą zajęć oraz z ich harmonogramem. Na spotkaniu wstępnym wyłonione zostały zespoły projektowe oraz przydzieleni liderzy (nauczyciele naszej szkoły). Pierwsze spotkanie zakończyło się napisaniem testu wstępnego. Na kolejnych zajęciach mieliśmy okazję poznać podstawowe zasady działania programu QGIS, przeprowadzić w nim kalibrację oraz wektoryzację planu szkoły. W ramach następnych lekcji zebraliśmy atrybuty przestrzenne i opisowe charakteryzujące poszczególne pomieszczenia w naszej szkole oraz utworzyliśmy bazę danych. Tak przygotowane dane pozwoliły nam wykonać proste analizy geoprzestrzenne. Rezultaty naszej pracy zostały zamieszczone w postaci interaktywnej mapy na stronie internetowej naszej szkoły. Ostatnim punktem projektu było spotkanie podsumowujące, w trakcie którego napisaliśmy test końcowy oraz rozegrany został konkurs „Koło fortuny”.

                        Zajęcia prowadzone w takiej formie na długo zapadną nam w pamięci. Dzięki nim zobaczyliśmy zastosowanie matematyki w Systemach Informacji Geograficznej.

                                                                                                     Uczniowie

          • Wycieczka do leśniczówki

          •  

            W miniony poniedziałek (10.12.2018) uczniowie klasy szóstej mieli okazję spotkać jedną z ciekawszych postaci mieszkającą w naszej okolicy – Piotra Kulczynę; leśniczego, podróżnika, badacza historii oraz, a może przede wszystkim, wspaniałego gawędziarza. Pretekstem naszych odwiedzin w jego leśniczówce była rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Pan Piotr przybliżył uczniom sylwetki głównych polskich polityków tego okresu oraz najciekawsze wydarzenia związane z sytuacją Polski w XIX i XX wieku. Opowieść uzupełniały anegdoty i pokaz broni białej oraz palnej z bogatej kolekcji Pana Piotra.

            Uczniowie mieli okazję poznać fragment historii państwa polskiego z nieco innej perspektywy niż ta w podręcznikach szkolnych. Zachowywali się przy tym nienagannie i godnie reprezentowali naszą szkołę. Nawet konieczność marszu do Smolnicy w dość niskiej temperaturze, nie okazała się wielką trudnością.

          • Mikołajki

          •  

            Wszyscy znamy św. Mikołaja i wszyscy na niego czekamy. Nie wszyscy jednak mogą się z nim spotkać. Uczniowie, którzy byli w szkole w dniu jego imienin, mieli szczęście. Dźwięk mikołajowego dzwonka oznajmił im jego przybycie. Mikołaj dziarsko kroczył od klasy do klasy, obdarowując dzieci nie tylko prezentami , ale również swoją energią, uśmiechem, radością i żartami. 

             

          • Barbórka

          • Serdecznie dzękujemy za sympatyczne spotkanie pana Marcina Ponikiewskiego z naszymi uczniami i wzbogacenie ich wiedzy
            na temat  pracy górnika i ratownika górniczego.

             

          • Lekcja muzealna

          •  

               

            Klasa siódma po raz kolejny wzięła udział w muzealnej lekcji historii, przygotowanej przez oddział muzeum w Gliwicach – Willę Caro. Tym razem tematem zajęć były postacie dwóch architektów odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.

            Prowadząca przybliżyła uczniom sylwetki obu polityków, wspomniała o kilku anegdotach z ich życia, podkreśliła zasługi dla ojczyzny. Nie zabrakło wiadomości o trudnościach, jakie napotykali Polacy w walce o niezależność państwową. Ciekawostką z pewnością było to, ze obaj politycy, mimo różnych poglądów politycznych potrafili współpracować ze sobą dla dobra kraju. To świetny wzór dla nas, żyjących współcześnie.

          • Programowanie w języku C++ - projekt

          •  
            Uczniowie klas VII i VIII uczyli się  programowania w języku C++ pod kierunkiem programistów firmy Softserve. Ze względu na stale rozwijające się technologie, zapotrzebowanie na programistów będzie wzrastało, dlatego ważne jest zachęcanie uczniów do nauki programowania.Uczniowie poznali pojęcia i terminy używane w programowaniu, zastosowanie programowania, poznali środowisko programistyczne Code Blocks, pisali pierwsze programy(kody źródłowe), kompilowali, sprawdzali wyniki, stosowali zmienne i wykonywali na nich obliczenia,stosowali instrukcje warunkowe do realizacji algorytmów z warunkami i inne. 

              

                  

          • Szkolny program czytelnictwa

          • Uczniowie kl.II realizowali projekt czytelniczy w oparciu o książkę J. Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie "Co to jest szczęście?". W ramach projektu doskonalili umiejętność wspólnej pracy w ramach procesu uczenia się, czerpania korzyści z różnorodności grupy, umiejętność doprowadzania do kompromisów,umiejętność  oceniania swojej pracy oraz, w razie potrzeby, szukania rady, informacji i wsparcia.

             

               

          • Dzień Pluszowego Misia

          •  

            Uczniowie klas młodszych oraz dzieci z przedszkola"Słoneczko" uczestniczyły w uroczystości, podczas której poznały historię  pluszowego misia, sposoby zrobienia takiego misia, rozpoznawały znane im pluszowe misie oraz książki, których są bohaterami.
            Wszystkie dzieci otrzymały medale.Dostały też pierniczki w kształcie misia, które specjalnie dla nich upiekła pani Sabina Karafioł.
          • Projekty czytelnicze

          • Co czytać? – Wszystko.
            Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania,
            wyciąga się go z każdego czytania.
            Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw
            i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów”.

                                              Jarosław Iwaszkiewicz

            Nasi uczniowie uczestniczą w "Szkolnym programie czytelnictwa" oraz w "Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa".

            Zdjęcia z projektów

             

          • Narodowy Dzień Niepodległości

          •  

             

            9 XI 18 r. odbyła się uroczysta akademia. Nasi uczniowie oraz zaproszone na uroczystość dzieci z przedszkola Słoneczko, wierszem, piosenką i tańcem uczcili to wyjątkowe święto. O 1111 uczestnicy akademii włączyli się w akcję MEN  "Rekord dla Niepodległej" śpiewając cztery  zwrotki hymnu narodowego.

                

             

          • Śniadanie daje moc

          • Dzisiaj uczniowie klas młodszych, wspierani przez rodziców, przygotowywali wspólne śniadanie.
            Śniadanie Daje Moc to edukacyjny program na temat zasad zdrowego odżywiania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

        • Szkolne obchody 100 lat Niepodległości
          • Szkolne obchody 100 lat Niepodległości

          •        Zbliża się 11 listopada, 100 rocznica odzyskania niepodleglości przez Polskę. W przededniu tego podniosłego święta podsumujmy przedsięwzięcia, którymi nasza szkoła wpisała się w obchody Stulecia Niepodległości:

            - szkolny etap konkursu wojewódzkiego I Dyktando Niepodległościowe „O historii po polsku!”- 10 X 2017,

            - projekt w kl. VII Promujemy Polskę (plakat)- I 2018,

            - wyjazd uczniów klas VI- VIII do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach na lekcję muzealną Walka o polski Śląsk 1919-1921- 4 X 2018,

            - konferencja szkoleniowa dla nauczycieli SP2 Niepodległa- 24 X 2018,

            - udział uczniów kl. VII w cyklu zajęć organizowanych przez Muzeum w Gliwicach Poniedziałki z Niepodległą- IV- XII 2018,
            - szkolny konkurs
            Uczcijmy Niepodległą wierszem i piosenką- IV 2018,

            - szkolny konkurs na prezentację 100 lat niepodległości Polski- V 2018,

            - promowanie polskiej kultury w czasie wizyty roboczej w Gliwicach partnerów zagranicznych Erasmus+ w ramach projektu Learning with the Arts (moduły: język polski, regiony Polski, polska kultura ludowa, historia Polski w muzyce i sztuce, polskie legendy, wycieczki do Krakowa i Koszęcina)- 14- 18 V 2018,

            - szkolna impreza Samorządu Uczniowskiego dla kl. I- III Quiz o Polsce- VI 2018,

            - szkolny konkurs plastyczny Polska, moja Ojczyzna- X 2018,

            - szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów kl. IV- VIII Niepodległa- 31 X 2018,
            - wyjazd uczniów kl. VII i VIII na spektakl Kolumbowie Narodowego Teatru Edukacjiz Wrocławia- 30 X 2018,

            - uroczysta akademia szkolna z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodleglości- XI 2018.

                   Dziękujemy wszystkim członkom społeczności szkolnej, którzy włączyli się w obchody, organizując wymienione przedsięwzięcia lub stając się ich uczestnikami.

             

          • Zachowaj trzeźwy umysł

          • Nasza szkoła uczestniczy w programie "Zachowaj trzeźwy umysł".

             ZTU to znana i uznana marka na polskim rynku profilaktyczno-edukacyjnym. To kampania pozytywna i pomysłowa,

            stawiająca na wyraźny i optymistyczny przekaz. ZTU nie straszy i nie gani, ale uczy młodych ludzi, jak być silniejszymi,

            szczęśliwszymi i bardziej samoświadomymi osobami. 

          • 15.10.18 r. odbył się XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promocja Ojcostwa”.

            Wyniki konkursu "Co wiesz o papieżu?",  w którym mogły wziąć udział chętne dzieci:

            I miejsce - Zosia Czyszczoń

            II miejsce - Adam Gawlik

            III miejsce - Natalia Nowak

          • Dzień Edukacji Narodowej

          •  

            Dzień Edukacji Narodowej

            Wzorowo przygotowani pod kierunkiem pani A. Śliwki uczniowie klasy V uczcili  ten wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej dzień.

              

          • Code Week

          • Nasza szkoła zgłosiła swój udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.

            Code Week to inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeńzwiązanych z programowaniem.Nasze wydarzenie oparte jest na korelacji miedzyprzedmiotowej(plastyka, informatyka), na pracy uczniów starszych na rzecz młodszych(starsi uczniowie przygotują karty do kodowania dla uczniów młodszych) oraz na ćwiczeniach w kodowaniu przez uczniów klas młodszych(II,IV).

            Zdjęcia

          • Program grantowy „mPotęga”

          • Program grantowy „mPotęga”

            Tytuł projektu: Interaktywna mapa szkoły

            W ramach projektu uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gliwicach mają możliwość poszerzenia wiedzy matematycznej w kontekście jej wykorzystania w Systemach Informacji Geograficznej (GIS) oraz ugruntowania wiedzy zdobytej na lekcjach matematyki. Projekt adresowany jest do uczniów klas VII-VIII ww. szkoły i zakłada przeprowadzenie zajęć w formie wykładów oraz warsztatów. Zajęcia poprowadzą pracownicy Politechniki Śląskiej dr inż. Aleksandra Mierzejowska oraz mgr inż. Monika Żogała.

            Udział w projekcie ma być przygodą dla młodzieży i zachęcić ją do poszerzania swojej wiedzy i stosowania jej w życiu codziennym.

            W ramach warsztatów uczniowie przeprowadzą kalibrację planu szkoły, dzięki temu nadadzą mu orientację przestrzenną. W kolejnym etapie uczestnicy projektu zgromadzą informacje charakteryzujące poszczególne pomieszczenia. Część informacji (dane przestrzenne) zostanie pozyskanych w wyniku bezpośredniego pomiaru, przy użyciu ruletek geodezyjnych oraz dalmierzy elektronicznych (pomiar długości, szerokości, wysokości). Pozostałe informacje (dane opisowe) uczniowie pobiorą z Internetu (strona szkoły), bądź z tabliczek informacyjnych umieszczonych na drzwiach pomieszczeń. Zebrane informacje pozwolą na utworzenie bazy danych z wykorzystaniem oprogramowania klasy GIS (QGIS).

            W oparciu o zebrane informacje uczniowie przeprowadzą proste analizy geoprzestrzenne np. za pomocą funkcji wskazania oraz selektywnego wyszukiwania.

            Poszczególne pomieszczenia traktowane jako obiekty programu QGIS zostaną połączone w sposób interaktywny z poszczególnymi atrybutami. Tak stworzona mapa zostanie umieszczona na stronie internetowej szkoły.

            Jednym z ostatnich punktów projektu będzie przeprowadzenie konkursu drużynowego z wiedzy na temat zastosowania matematyki w GIS. Konkurs zostanie przeprowadzony w formie znanego teleturnieju „Koło Fortuny”.

            Czas realizacji projektu: od września do grudnia 2018r.

            „Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”

          • Wernisaż - Pracownia Działań Artystycznych i Projektowych

          •  

            Pracownia Działań Artystycznych i Projektowych działająca w kooperacji ze Szkołą Podstawową nr 2 ma nową siedzibę w Wilczym Gardle przy ul. Pl. Jaśminu. Pierwszy wernisaż  zgromadził miłośników sztuki, którzy mogli podziwiać prace wykonane w pracowni w ubiegłym roku szkolnym oraz  wzbogacić swoją wiedzę na temat technik plastycznych, o których pięknie opowiedziała zgromadzonym na wernisażu  gościom Pani Katarzyna Bierkowska.

             

            Więcej zdjęć 

          • Historia sukcesu - Erasmus+

          •  

            "Historia sukcesu" to najwyższe wyróżnienie, jakie projekt może dostać w Erasmus+.

            Mam przyjemność poinformować, że Państwa projekt 2014-1-PL01-KA201- 002907-”Discovering Europe” został wybrany jako „HISTORIA SUKCESU” przez panel ekspertów Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury Komisji Europejskiej. „Historie sukcesu” to zakończone projekty, które wyróżniły się poprzez swój wpływ, wkład w kształtowanie polityki, innowacyjne rezultaty i/lub kreatywne podejście i mogą być inspiracją dla innych. Wybór Państwa projektu nastąpił na podstawie rygorystycznych kryteriów dotyczących jakości, zgodności z założeniami programu oraz rezultatów. Projekt został oznaczony jako „historia sukcesu” na platformie rezultatów projektów Erasmus+ (bazy danych zawierającej opisy i rezultaty projektów dotowanych przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+ i oraz wcześniejszych programów). W wyniku tego wyboru Państwa projekt będzie pokazywany i promowany na naszych stronach, w mediach społecznościowych oraz przy przygotowywaniu dokumentacji na konferencje i inne wydarzenia o dużym zasięgu. Może się z Państwem w przyszłości kontaktować MOSTRA, zewnętrzny wykonawca ds. rozpowszechniania i wykorzystywania rezultatów, w celu uzyskania dodatkowych materiałów związanych z projektem. Chciałabym pogratulować i podziękować Pani oraz wszystkim partnerom projektu za zaangażowanie, entuzjazm i doskonałą pracę. Z poważaniem, Francesca PAGNOSSIN Head of Unit


          • Miło nam poinformować, że NGK Ceramics Polska Sp. z o.o jest sponsorem nowych, widocznych na zdjęciu elementów wyposażenia świetlicy szkolnej. Serdecznie dziękujemy firmie za otrzymane dary.


             

          • Sprawna szkoła

          • Nasi uczniowie wzięli udział w autorskim projekcie "Sprawna szkoła". Gościem była pani Agnieszka Filipkowska.  Projekt ten sprzyja  kształtowaniu zachowań społecznych u uczniów i pokzauje co to jest tolerancja, umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji, dialog.

          • W gospodarstwie...

          •  

            Nieczęsto dzieci mogą z bliska zobaczyć gospodarstwo z całym jego inwentarzem. Popatrzeć na zwierzęta hodowlane, usiąść za kierownicą traktora, znaleźć się w środku stodoły... to dopiero była frajda. A potem zabawy na powietrzu i kiełbaski z grilla. To wszystko mogły dzieci przeżyć dzięki niezwykłej gościnności państwa Moniki i Klaudiusza Klytta oraz państwa Sabiny i Dawida Karafioł.Dziękujemy wszyscy, i mali(dzieci) i duzi(nauczyciele).

                 

          • Piknik rodzinny

          •  

            Piknik rodzinny, odbył się 8 czerwca 18 r. Atrakcją były niewątpliwie występy wokalne naszych uczniów, wykonywane nie tylko w polskim, ale w siedmiu językach będących językami narodowymi naszych niedawnych gości projektu Erasmus+. Poza tym były zawody sportowe - coś dla ducha, grill i ciasto - coś dla ciała oraz inne atrakcje dla calej rodziny.

               

          • Miejski konkurs "Segreguj odpady, przyroda sama nie da rady"

          •  

            24 maja 18 r. uczennica klasy I Blanka Dreja i uczeń klasy IIIb Tomasz Kuczara reprezentowali naszą szkołę w półfinale miejskiego konkursu Segreguj odpady, przyroda sama nie da rady" , który odbył się w Gliwickim Centrum Edukacyjnym. Mamy zaszczyt poinformować, ze nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Aby dostać się do finału, który odbył się 5 czerwca, zarówno Blanka jak i Tomek, musieli pokonać kilkudziesięciu rywali. I to  zrobili. Gratulujemy!

          • Zielone podchody

          •  

            To była kolejna fantastyczna przygoda przyrodniczo - ekologicznapod hasłem "Zielone podchody". Reprezentanci naszej szkoły Paweł Szewczyk, Paweł Klimek i Beniamin Sośniak zdobyli I miejsce ex aequo z kilkoma innymi drużynami.
          • Dzień otwartych koszar

          •  

            W czasie Dnia otwartych koszar uczniowie klas młodszych mogli poznać uzbrojenie i sprzęt wojskowy w Jednostce Wojskowej w Gliwicach przy ul. Andersa.

             

            Więcej zdjęć w galerii Wspólne imprezy klas I, IIIa i IIIb.

          • Konkursy plastyczne

          • Bartosz Loranty (I miejsce) i Michał Ostrowski (III miejsce) to laureaci międzyszkolnego konkursu plastycznego "Lek na lęk" organizowanego przez Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną w Gliwicach. Gratulacje!

            Praca uczennicy Danieli Pietrynek z klasy IV została wyróżniona w międzyszkolnym konkursie plastycznym pt. "Łąka, woda, pole, las - tu znajdziecie nas. Dzikie zwierzęta w Polsce." 

             

          • Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Cyferka"

          • Z przyjemnością informujemy, że wśród naszych uczniów są najlepsi matematycy z gliwickich szkół podstawowych. Tymon Krztoń z klasy I i Krzysztof Ogierman z klasy IIIa reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym "Cyferka", organizowanym od lat w Społecznej Szkole Podstawowej w Gliwicach. Nasi uczniowie stanęli na drugim stopniu podium, zdobyli bowiem II miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Brawo matematyczne Asy z I i III klasy!