Uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani A. Śliwki zorganizowali obchody dzisiejszego swięta na wesoło. Były tańce, wiersze, piosenki i wiele innych atrakcji, wśród których najwięcej emocji sprawiła prezentacja, polegająca na rozpoznawaniu ze zdjęć z dzieciństwa pracowników szkoły. Prezentacja była pomysłem i została przygotowana przez p. J. Celebias.
Dzień Edukacji Narodowej
- 7
Święto Miasta
Pomysły pani Katarzyny Bierkowskiej, ze współpracującej ze szkołą Pracowni Działań Artystycznych i Projektowych, były strzałem w dziesiątkę.
Święto Miasta
Nasz udział w Święcie Miasta był...ekologiczny.
Spotkania z nauką - w Izbie Tradycji
Izba tradycji to miejsce, gdzie możemy wrócić pamięcią do przeszłości. Bogate zbiory przybliżają kulturę i tradycję regionu, zwłaszcza najmłodszym pokoleniom. Uczniowie klasy III, którzy rozpoczęli cykl spotkań uczniów naszej szkoły w sośnicowickiej Izbie Tradycji, byli zafascynowani tym, co mogli tam zobaczyć. Pani Teresa Szymońska fantastycznie wprowadziła dzieci w swiat, którego nie znają.
12
Bohateron - Włącz historię
Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskiej akcji BOHATERON-Włącz historię. Z tej okazji w szkole został zorganizowany konkurs na laurkę dla powstańca warszawskiego. Na lekcjach historii uczniom został przybliżony temat bohaterstwa oraz wydarzeń związanych z powstaniem. Uczniowie klas 5 i 6 na lekcjach wykonywali samodzielnie laurki oraz rozwiązywali karty pracy, w klasach 7 i 8 odbyła się lekcja multimedialna z quizem wiedzy.
Gromada zuchowa
W dniu 25.09.2019 w naszej szkole odbyła się zbiórka naborowa do Próbnej Gromady Zuchowej "Żywioły". Na pierwszej zbiórce po wykonaniu samolotów, zuchy poznały historię powstania skautingu oraz pomogły odnaleźć zagubiony skarb, którym okazały się przepyszne pączki. Podróżując z wyspy na wyspę swoim magicznym samolotem wykonywali trudne zadania, odnajdując w ten sposób zaginione litery.
"Our world" - pierwsze prace projektowe
Prezentujemy efekty pracy uczniów klasy III. Praca polegała na wykonaniu autoportretu z wykorzystaniem odbicia w lustrze. Niektórzy uczniowie użyli "krzywego zwierciadła". Ale na tym właśnie polega kreatywność i indywidualne spojrzenie na siebie. A tego właśnie uczy projekt.
10
Międzynarodowy projekt "Our world"
Uczniowie klas III, VI i VII pod kierunkiem pań G . Dylong i A. Śliwki, uczestniczą
w międzynarodowym projekcie "Our world", pod patronatem Rugby School Thailand. Projekt ma na celu rozwijanie zdolności uczniów, kształtowanie osobowości i otwarcia na świat, pobudzanie kreatywności, zaspokajanie potrzeb wyrażania samego siebie, promowanie sztuki jako metody komunikacji i działania.Uczniowie klasy III z profesjonalnym wsparciem p. K. Bierkowskiej z Pracowni Działań Artystycznych i Projektowych już rozpoczęli pierwsze prace projektowe. Uczniowie poznali autoportrety artystów, przedstawicieli różnych nurtów w sztuce i ich indywidualne spojrzenie na portret. Zainspirowani nową wiedzą podjęli prace nad autoportretami.
3
Przerwany marsz..
W 80 rocznicę wybuchu ll wojny światowej, seniorzy, którym wojna przerwala edukację we wrześniu 1939, wraz z dziećmi i miodzieżą, inaugurując nowy rok szkolny 2019/2020 symbolicznie dokończyli przerwaną przed laty naukę. My też mieliśmy ogromną przyjemność gościć seniorów w naszej szkole.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20
2 września 2019 r. powitaliśmy w progach naszej szkoły kolejny rocznik uroczych pierwszoklasistów. Wszystkim życzymy powodzenia!
Wycieczek czas...
Wycieczki szkolne są okazją do wspierania wszechstronnego rozwoju uczniów, poprzez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie ich naturalnej ciekawości poznawczej.
4
Tydzień ekologii
W dniach 07 - 14.06.2019 w naszej szkole odbywał się Tydzień ekologii pod hasłem "Wakacje w zgodzie z przyrodą". Jak co roku uczniowie wykonywali różne zadania, tematycznie związane z projektem. Uczniowie tworzyli prace plastyczne, językowe słowniki obrazkowe, wykonywali gazetki klasowe oraz uczyli się piosenek.
Święto Rodziny
Święto Rodziny wpisało się już w tradycję naszej szkoły. To czas, kiedy nasi uczniowie, ich rodziny i pracownicy szkoły, wspólnie spedzają czas. Czas ten mija na przeżyciach związanych z występami dzieci. A nasze dzieci potrafią wiele... Śpiewają, tańczą, uprawiają sport.
Wszyscy mogą porozmawiać przy kawce i ciastku oraz zaspokoić głód, zjadając kiełbaski z grilla. Nasze dzieci mogą też korzystać z różnego rodzaju przygotowanych dla nich animacji oraz pokazów proponowanych przez Policję i Straż Pożarną.
Ta impreza nie byłaby taka udana, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Wspaniałe wypieki mam naszych uczniów, kusiły każdego, kto zatrzymał się przy tym stoisku. Kiełbaski serwowane przez Państwa Prykanów i Śliwińskich zachęcały do zakupu kolejnej porcji...
Wszystkim zaangażowanym w jakikolwiek sposób rodzicom i innym uczestnikom imprezy, serdecznie dziękujemy!13
Konkurs matematyczny "Kangur"
Uczeń klasy IV Krzysztof Ogierman i uczeń klasy VI Stefan Andraczek zdobyli nagrodę w konkursie matematycznym "Kangur" za bardzo dobry wynik za wykonanie zadań konkursowych. Gratulujemy!
Dzień eksperymentów
Dzisiaj uczniowie klas starszych z pomocą pań M. Młynek i A. Krasuskiej dali szansę innym uczniom zapoznać się z podstawami ciekawych zagadnień z fizyki i biologii. Między innymi mogli prowadzić obserwacje mikroskopowe, poznać zasady działania magnesu, zapoznać się z rodzajami prądu(stały i zmienny).
7
Wizyta w firmie Softserve
Tym razem firmę Softserve odwiedzili uczniowie klasy VII. Uczniowie poznali zasady funkcjonowania firmy programistycznej, etapy powstawania projektu i rodzaj odpowiedzialności poszczególnych członków zespołu tworzącego projekt(Quality Enginner, Developer, Project Manager, Business Analyst).
W międzyczasie korzystali z rozrywek w relax roomie i częstowali się pizzą, którą zasponsorowała im firma. Nauczyciel informatyki G. Dylong serdecznie dziękuje pracownikm firmy za współpracę w projekcie.4
Lekcja z mitami...
31 maja do klasy piątej zawitało spore grono olimpijskich bogów: potężny Zeus, zwinna Artemida, dostojna Hestia, przecudna Afrodyta, dziewczęca Persefona, groźny Posejdon i radosny Dionizos z dzbanem pełnym nektaru.Bogowie wnikliwie sprawdzili, czy jeszcze są rozpoznawalni wśród gawiedzi i opuścili mury szkoły wielce ukontentowani.Ich bezpieczeństwa strzegł trójgłowy pies - Cerber.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej
Kompetencje czytelnicze najlepiej kształtują się poprzez bezpośredni kontakt
z książką. Tym razem swoje podwoje uczniom klasy II otworzyła Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. A do czytania dobra jest kazda pozycja...
XV Miejski Konkurs Wiedzy "Prymus" i Międzyszkolny Konkurs "Cyferka"
Wśród naszych uczniów jest PRYMUS
W XV Miejskim Konkursie Wiedzy "Prymus", który odbył się w Zespole
Szkolno Przedszkolnym nr 3 w Gliwicach wyłoniono najlepszego drugoklasistę z gliwickich szkół podstawowych, który otrzymał tytuł PRYMUSA.
Z przyjemnością informujemy, że został nim uczeń naszej szkoły Tymon Krztoń.
Jesteśmy z Ciebie dumni!Uczeń klasy I Filip Ferfecki i uczennica klasy II Zuzanna Pieprzyca wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym "Cyferka", który odbył się w Szkole Społecznej w Gliwicach. Filip i Zuzia zajęli w tym konkursie II miejsca. Gratulujemy!
Pierwsza pomoc
Udzielając pierwszej pomocy ratujemy komuś życie, lub ocalamy go od kalectwa.
W myśl tej idei uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.
Nauczyli się w jaki sposób podejść do poszkodowanego, jak określić jego stan i w jaki sposób mu pomóc . Mogli się tego nauczyć nie tylko w teorii, ale także w praktyce, poprzez symulacje ratowania życia z użyciem fantomu Ani.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Uczniowie klasy VII pod kierunkiem nauczyciela historii pana Grzegorza Klyszcza przygotowali uroczystość z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Obowiązkiem każdego Polaka jest znajomość przeszłości swojego narodu, bowiem "naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości"(Jan Paweł II).
Dzięki takim uroczystościom jak dzisiejsza, uczniowie uczą się historii swojej ojczyzny i kształtują w sobie cechy patriotyczne.
Powitanie wiosny
Co roku wszyscy niecierpliwie oczekujemy wiosny. Ona...przychodzi kiedy chce. Ale my zawsze witamy ją 21 marca.
Tym razem w tym dniu, przygotowywaliśmy wspólne zdrowe sniadania, były wiosenne piosenki, wiersze, spacer. A wszystko to okraszone niezwykle barwnymi strojami uczniów i nauczycieli.
Kompozycje graficzne w programie GIMP - ciąg dalszy projektu
Inspiracją dla naszych uczniów były prace Giuseppe Arcimboldo. Jego malarską specjalnością były ludzkie postacie, a zwłaszcza głowy ułożone z elementów innych niż ludzkie. Uczniowie klasy VII tworząc swoje kompozycje wykorzystywali owoce i warzywa. Pracowali w programie GIMP, który umożliwia pracę na warstwach.
"Się gra, się ma"
Dzięki Państwa głosom, w pierwszej edycji konkursu "Się gra, się ma", nasza świetlica została doposażona w gry planszowe. Gry planszowe uczą analizy zachowania przeciwnika, uczą odpowiedniego zachowania, gdy dziecko zwycięży i gdy przegra. W kooperacji uczą współpracy, dogadywania się i demokratycznego podejmowania decyzji. A zatem.....grajmy!
Bal przebierańców klas I - II
Uczniowie klas I i II bawili się na balu przebierańców. Oprawę muzyczną przygotował pan Andrzej Weingarth, zapewniając dzieciom zorganizowane zabawy, dopasowane do ich wieku. Wrażenia po balu odzwierciedla rymowanka "Gdy pan Andrzej dla nas gra, jest zabawa na sto dwa".
Ferie w naszej szkole
- W dniach od 11.02.19 r. do 15.02.19 r. w naszej szkole organizowane były półkolonie zimowe. Dzieci uczestniczyły
w wycieczkach oraz zajęciach świetlicowych, podczas których przeprowadzane były liczne pogadanki dotyczące bezpieczeństwa, zachowania się w miejscach publicznych oraz funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Odbyło się również spotkanie z funkcjonariuszami Policji, podczas którego zwrócono szczególną uwagę uczniów na zagrożenia jakie mogą spotkać ich w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Nawiązano również do niebezpieczeństwa związanego ze zjeżdżaniem na sankach w okolicach dróg, zbiorników wodnych, zakazu wchodzenia na zamarznięte jeziora oraz zachowania szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach publicznych po zmroku. Po prelekcji każdy uczeń otrzymał odblaski.Podczas półkolonii zimowych dla uczniów przygotowane zostały różne atrakcje m.in:-
Wyjazd do Centrum Nowych Technologii, które jest nowoczesnym obiektem naukowo-dydaktycznym Politechniki Śląskiej. Dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. "Ubezpieczenia społeczne". Dodatkowo zaproponowano nam obejrzenie wystawy pt. "Autostrada dźwięku", dzięki której uczniowie mieli możliwość usłyszenia i zobaczenia m.in. zjawiska rezonansu powstającego z odbijających się piłeczek pingpongowych, poruszenia obiektem własnym głosem, odbijania dźwiękiem lub sprawdzenia jak działa ucho.
-
Wyjazd do kina Cinema City w Gliwicach na bajkę pt. "Ralph Demolka w Internecie".
-
Zabawy w sali zabaw "Alegra", gdzie poprzez zabawę uczestnicy rozwijali koordynację wzrokowo-ruchową, a wspólna zabawa sprzyjała integracji społecznej wszystkich dzieci.
-
Zajęcia na ściance wspinaczkowej w Gliwicach. Uczniowie pod profesjonalnym okiem instruktorów pokonywali kilkunastometrowe drogi wspinaczkowe o różnych stopniach trudności, wykazując się przy tym dużą odwagą i umiejętnościami.
-
Warsztaty plastyczne pt. "Na szkle malowane". W trakcie zajęć uczniom została przedstawiona historia dawnej tradycyjnej techniki malarskiej obrazów ludowych zwana "lewa-prawa".
-
Program grantowy" mPotęga"
W trakcie realizacji programu uczniowie klas VII i VIII tworzyli interaktywną mapę szkoły. Projekt dofinansowała fundacja mBanku.
KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ INTERAKTYWNĄ MAPĘ
Poważni wiekiem, młodzi duchem
22 stycznia babcie i dziadkowie uczniów klas I i II gościli w naszej szkole z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszyscy uczniowie realizowali zajęcia związane z tym świętem, włączając się w realizację ogólnoszkolnego projektu pod hasłem "Poważni wiekiem, młodzi duchem".
Świąteczne warsztaty w Pracowni Działań Artystycznych i Projektowych
Świąteczne, rodzinne warsztaty pod hasłem "Filcowe gwiazdy" i "Ozdoby świąteczne dekorowane haftem matematycznym" poprowadziła pani K. Bierkowska w ramach współpracy szkoły z Pracownią Działań Artystycznych i Projektowych. Takie zajęcia są fantastycznym sposobem na krzewienie współpracy oraz integrowanie środowiska szkolnego i rodzinnego naszych uczniów.
Lekcja o niepełnosprawności
Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję bezpośredniego spotkania z osobą niedowidzącą. Nasz gość opowiedział dzieciom jak osoby niewidome i niedowidzące radzą sobie w codziennym życiu. Przybliżył uczestnikom spotkania alfabet Braila. Uczniowie mogli popróbować tej sztuki czytania.
Wizyta w firmie Softserve
O nas na portalu Gliwice.eu
https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/kodowali-z-profesjonalistami
Podsumowaniem projektu propagującego wśród najstarszych uczniów programowanie był wyjazd do firmy Softserve w Gliwicach. Uczniowie klasy VIII z nauczycielem informatyki mieli okazję zobaczyć pracę programistów, obejrzeć i zdobyć informacje o serwerowni, wcielić się w role Project Managera, Quality Engineera, Developera i Business Analyst. Po "pracy" w firmowym relax - roomie zagrali mecz na konsoli play station. Na zakończenie wizyty firma zasponsorowała naszym uczniom pizzę. Serdecznie dziękuję firmie Softserve za współpracę w realizacji tego projektu.
G. Dylong
Poważni wiekiem, młodzi duchem - projekt
Babcie naszych uczniów chętnie włączyły się w realizację szkolnego projektu "Poważni wiekiem, młodzi duchem". Projekt jest okazją do doskonalenia kompetencji społecznych - szacunku do osób starszych, budowania świata pozytywnych wartości, wyzwalania dobrych emocji.
Sprawozdanie z Konkursu Grantowego w ramach Programu „mPotęga” pt. „ Interaktywna mapa szkoły"
Sprawozdanie z Konkursu Grantowego w ramach Programu „mPotęga”
pt. „ Interaktywna mapa szkoły”Od września do grudnia 2018 roku uczniowie klasy siódmej i ósmej SP Nr 2 w Gliwicach uczestniczyli w projekcie sfinansowanym przez Fundację mBanku. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
Na początku zostaliśmy zapoznani z celem projektu, formą zajęć oraz z ich harmonogramem. Na spotkaniu wstępnym wyłonione zostały zespoły projektowe oraz przydzieleni liderzy (nauczyciele naszej szkoły). Pierwsze spotkanie zakończyło się napisaniem testu wstępnego. Na kolejnych zajęciach mieliśmy okazję poznać podstawowe zasady działania programu QGIS, przeprowadzić w nim kalibrację oraz wektoryzację planu szkoły. W ramach następnych lekcji zebraliśmy atrybuty przestrzenne i opisowe charakteryzujące poszczególne pomieszczenia w naszej szkole oraz utworzyliśmy bazę danych. Tak przygotowane dane pozwoliły nam wykonać proste analizy geoprzestrzenne. Rezultaty naszej pracy zostały zamieszczone w postaci interaktywnej mapy na stronie internetowej naszej szkoły. Ostatnim punktem projektu było spotkanie podsumowujące, w trakcie którego napisaliśmy test końcowy oraz rozegrany został konkurs „Koło fortuny”.
Zajęcia prowadzone w takiej formie na długo zapadną nam w pamięci. Dzięki nim zobaczyliśmy zastosowanie matematyki w Systemach Informacji Geograficznej.
Uczniowie
Mikołajkowy turniej siatkówki
Jasełka i kolędowanie dla rodzin
Jasełka i śpiewanie kolęd i pastorałek w różnych językach dla rodzin naszych uczniów, wpisało się już w tradycję naszej szkoły.
Wycieczka do leśniczówki
W miniony poniedziałek (10.12.2018) uczniowie klasy szóstej mieli okazję spotkać jedną z ciekawszych postaci mieszkającą w naszej okolicy – Piotra Kulczynę; leśniczego, podróżnika, badacza historii oraz, a może przede wszystkim, wspaniałego gawędziarza. Pretekstem naszych odwiedzin w jego leśniczówce była rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Pan Piotr przybliżył uczniom sylwetki głównych polskich polityków tego okresu oraz najciekawsze wydarzenia związane z sytuacją Polski w XIX i XX wieku. Opowieść uzupełniały anegdoty i pokaz broni białej oraz palnej z bogatej kolekcji Pana Piotra.
Uczniowie mieli okazję poznać fragment historii państwa polskiego z nieco innej perspektywy niż ta w podręcznikach szkolnych. Zachowywali się przy tym nienagannie i godnie reprezentowali naszą szkołę. Nawet konieczność marszu do Smolnicy w dość niskiej temperaturze, nie okazała się wielką trudnością.
Mikołajki
Wszyscy znamy św. Mikołaja i wszyscy na niego czekamy. Nie wszyscy jednak mogą się z nim spotkać. Uczniowie, którzy byli w szkole w dniu jego imienin, mieli szczęście. Dźwięk mikołajowego dzwonka oznajmił im jego przybycie. Mikołaj dziarsko kroczył od klasy do klasy, obdarowując dzieci nie tylko prezentami , ale również swoją energią, uśmiechem, radością i żartami.
Żywa lekcja przyrody
Kolejne już spotkanie z panem A. Pająkiem i jego zwierzętami, tym razem gadami, było jak zawsze interesujące.
Samorząd Uczniowski i wolontariat
Moduł Samorząd Uczniowski i wolontariat został zmodyfikowany
Barbórka
Serdecznie dzękujemy za sympatyczne spotkanie pana Marcina Ponikiewskiego z naszymi uczniami i wzbogacenie ich wiedzy
na temat pracy górnika i ratownika górniczego.
Archiwum Aktualności