• Pierwsze koty za płoty z drukrką 3 D

          •    Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. Uczniowie klasy III  i IV już zaprzyjaźnili sięz drukarką 3D. Wcześniej poznali historię drukarek, pierwsze drukowane modele, odwiedzili Skrimarket i poznali jego zasoby. Potem obserwowali kolejne etapy "drukowanych" w naszej pracowni modeli. Tym razem były to ptaki. Każda klasa zabrała gotowe modele ze sobą. 

          • Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022

          •    Już młodsze dzieci powinny uczyć się przeżywania sportowych wydarzeń z przyjemnością. 
            Kibicowanie sprawia, że dziecko uczy się pozytywnych emocji. Wspólne
             przeżywanie wydarzeń sportowych łączy uczniów, rozwija ich wiedzę na temat danej dyscypliny sportowej i uczy tolerancji
            dla innych narodowości.

          • Obchody Dnia Pluszowego Misia

          •    25 XI uczniowie klas I - III zostali zaproszeni przez Samorząd Szkolny i Szkolne Koło Wolontariatu
            do szkolnej auli. Dwie godziny atrakcji, których bohaterami były oczywiście misie, były zapewnione. Młodsi uczniowie, mogli posłuchac fragmentów czytanych przez ich starszych kolegów książek
            o misiach. Potem odpowiadali na pytania związane z treścią czytanych książek. Rozwiązywali zagadki
            i brali udział w konkursach. Nie zabrakło tez poczęstunku. Cieszy nas, że  uczniowie klas IV - VIII swoje pomysły na obchody tego dnia, potrafili zrealizować w tak ciekawy i przyjazny małym dzieciom sposób. Dziękujemy.

          • Dzień Pluszowego Misia

          •    Uprzejmie informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do akcji Dzień Pluszowego Misia.Została ona przeprowadzona 25.11.2022 r. Uczniowie z Samorządu Szkolnego i Koła Wolontariatu przygotowali atrakcje z Misiem w roli głównej. Zbierali też tego dnia pluszaki i materiały piśmiennicze, które przekazali organizacji Mam Marzenie.
            🐻 Materiały plastyczne doposażą świetlice szpitalne na oddziałach dziecięcych 
            (Katowice Ligota, Chorzów Truchana, Zabrze 1 
            Maja). Dzięki temu Panie prowadzące świetlicę mają
             materiały do 
            zajęcia myśli dzieci przyjemniejszymi sprawami niż podłączonakroplówka.🐻 Pluszaki natomiast będą rozdawane dzieciom przebywającym na oddziale i tu radości jest co niemiara, ale  także część z nich pozostawiana jest w szpitalach na później np. jako prezent urodzinowy, gdy dziecko  przebywa na oddziale.

            Człowiek jest dobry nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi...”Jan Paweł II

               Za wrażliwość i chęć czynienia dobra, dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy włączyli się w akcję charytatywną dla chorych dzieci.

          • Szkoła do hymnu

          •    W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie naszej szkoły zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób  włączyliśmy społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

             

             

            #szkoładohymnu

          • Narodowe Święto Niepodległości

          •    Uczniowie klasy III zaprosili młodszych i starszych kolegów i koleżanki do udziału w uroczystej akademii. Uroczystość rozpoczęła się od wejścia pocztu sztandarowego i zaśpiewania hymnu państwowego. Potem trzecioklasiści wierszem i piosenką opowiedzieli historię Polski z okresu zaborów, po dzień odzyskania niepodległości. Wyprowadzenie pocztu sztandarowego zakończyło uroczystość. Po południu dzieci zaprosiły rodziców i innych członków rodzin do wspólnego przeżywania tych ważnych wydarzeń.

             

          • Spotkania z nauką - Co szumi w drzewach?

          •    Kolejne spotkanie z p.A.Mierzejowską przyczyniło się do przybliżenia dzieciom wiadomości
            o drzewach, sposobach obliczania ich wieku, przyczyn ich długowieczności i wielu innych ciekawostek. Dzieci poznały nowy przyrząd, pierśnicę, czyli miarę stosowaną w opisie drzew, uzyskiwaną w wyniku pomiaru drzewa na wysokości 1,3 metra nad poziomem gruntu. Oczywiście samodzielne dokonywanie pomiarów na przyniesionych przez panią Aleksandrę okazach oraz podczas wyjścia z wychowawcą
            do lasu na prawdziwych drzewach i samodzielne przeliczanie średnicy drzew na ich wiek według Tabeli wiekowej drzew, było największą atrakcją tych zajęć.

          • Wirusoochrona

          • #lekcjahigieny

            W związku z trwającym sezonem jesienno-zimowym, podczas którego rejestruje się wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą kropelkową – wirusowe i bakteryjne, a także mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych dzieci oraz ich rodzin, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny rozpoczął na terenie województwa śląskiego realizację kolejnej edycji Wojewódzkiej Akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Wirusoochrona”. W tej edycji działania zostały wzbogacone modułem „Szkoła mycia rąk MAXA i ELLI.”, w którym najważniejszą częścią jest prawidłowa higiena rąk.Uczniowie klasy III realizowali całodniowy projekt pod tym właśnie hasłem. Przed rozpoczęciem projektu, wychowawczyni zgromadziła potrzebne do pracy materiały. Dzieci najpierw dzieliły się zdobytą wiedzą o wirusach i bakteriach, którą zdobyły w ubiegłym roku szkolnym. Później zapoznały się z materiałami do pracy. Wykonywały kolejne zadania oraz doświadczenia, mające na celu uświadomienie im jak ważna jest tak podstawowa czynność, jaką jest prawidłowe mycie rąk.Następnie przygotowały w grupach tematyczne plakaty, które przekazały p. U. Sikorskiej, bibliotekarce Miejskiej Biblioteki Osiedlowej, w celu umieszczenia ich w bibliotece i propagowania troski o  zdrowie wśród mieszkańców osiedla. Trzecioklasiści podzielili się też swoją wiedzą i praktycznymi radami z najmłodszymi uczniami naszej szkoły, pierwszoklasistami. Towarzyszyli im w ćwiczeniach prawidłowego mycia rąk, co bardzo podobało się zarówno maluchom, jak również im starszym kolegom i koleżankom. Każdy trzecioklasista otrzymał na zakończenie projektu dyplom.

          • Wirusoochrona

          • Uczniowie klasy II  podczas pracy nad realizacją zadań związanych z udziałem naszej szkoły w akcji Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gliwicach pt. Wirusoochrona, wykonali przepiękne plakaty, które zawiesili w klasie, aby regularnie przypominały im o konieczności dbania o zdrowie, w czym zapewne pomoże prawidłowe i częste mycie rąk.

          • Pomagamy zwierzętom

          • Jesienią trwała w naszej szkole akcja pomocy dzikim zwierzętom i zwierzętom w schroniskach. Dla tych pierwszych zbieraliśmy żołędzie i kasztany, dla drugich wszystkie potrzebne im rzeczy. Wszystkim chcemy pomóc przetrwać zimę. Udało się! W zorganizowanym z okazji tej zbiórki konkursie, zwyciężył uczeń klasy I Wiktor, a jego tata pomógł w dostarczeniu zgromadzonych darów do pana lesniczego i do schroniska. Dziękujemy!

          • Lubimy eksperymentować

          • Dzieci mają w sobie wrodzoną aktywność poznawczą. Lubią działać samodzielnie. Rozwijają kreatywność, pomysłowość, umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, a biologia, fizyka czy chemia mogą nawet przez młodsze dzieci zostać zrozumiane. I lekcje mijają wtedy jakoś szybciej...

          • Promujemy bezpieczeństwo w sieci

          • Plik i Folder to bohaterowie projektu, który jest wynikiem współpracy NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki. Te dwie fikcyjne postaci wprowadzają dzieci w wirtualny świat, tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przed czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach. Uczniowie wzięli udział w wydarzeniu online „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”. Spektakl miał na celu pomóc młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu internetu. Często prowadzone w tym zakresie akcje i projekty, dają dzieciom szansę na bezpieczeństwo w sieci..

          • Projekt czytelniczy w klasie III

          • Uczniowie klasy III wzięli udział w nietypowej lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej
            w Gliwicach. W nowy rok szkolny warto wejść ze zgraną klasą i dobrym humorem. "Biblioteka z klasą"
            to projekt, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa i edukacja biblioteczna poprzez zabawę. Podczas zajęć dzieci zostały zabrane w podróż po bibliotece i jej zakamarkach, odkrywały jej tajemnice, uczestnicząc w podchodach i rozwiązując zagadki oraz zadania.

            W kolejnych dniach projektu dzieci reklamowały książki z domowych biblioteczek. Odbył sie też konkurs polegający na odgadywaniu tytułów książek na podstawie czytanych przez dzieci fragmentów. W ostatnim dniu projektu, dzieci tworzyły tematyczne krzyżówki, którymi następnie się wymieniły
            i rozwiązywały.

          • Piknik rodzinny

          • Najlepszym miejscem na szkolną imprezę jest boisko na świeżym powietrzu. W ten sposób własnie zaplanowano organizację pikniku w naszej szkole. Oprócz rozgrywek sportowych przygotowano atrakcje dla wszystkich uczestników. Były też konkurencje, w których dzieci mogły wziąć udział ze swoimi rodzicami. Szkolny piknik był okazją do dobrej zabawy i wstępem do rozpoczynających się wakacji.

          • Sukces Filipa i Oliwii

          • Uzdolnieni matematycznie uczniowie naszej szkoły, brali udział w Międzynarodowym konkursie  "Kangur Matematyczny".  Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res.Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Mamy ogromną przyjemność poinformować, że dwoje naszych uczniów odniosło w tym konkursie sukces. Uczeń klasy IV Filip Ferfecki został laureatem konkursu, a uczennica klasy II Oliwia Tłuścik zdobyła wyróżnienie.Wielkie gratulacje dla naszych zdolnych matematyków. Brawo!

          • Zaszachowani

          • Mistrz ma już imię!
            Z wielką radością zawiadamiamy, że Mistrzem Zaszachowanych został Jakub Piegza.
            2 miejsce, po dogrywce, zajął Grzegorz Mirecki, a 3 Paweł Skorynko.
            Gratulujemy.
            Dziękujemy też pozostałym uczestnikom turnieju za sportową postawę.
            Do zobaczenia za rok!

          • Erasmus+ TELE

          • W dniach 6-9 czerwca 2022 gościliśmy w naszej szkole w ramach projektu Erasmus+ TELE nauczycieli ze wszystkich szkół partnerskich (La Muña, Hiszpania-Katalonia, Hiszpania, Norwich, Wielka Brytania, Trzic, Słowenia, Pielavesi, Finlandia). Goście dzielili się  wiedzą i doświadczeniem, zaś nasi uczniowie mieli okazję poznawać kulturę różnych krajów europejskich oraz doskonalić swoje umiejętności językowe.

          • Sukces Mai

          • W bieżącym roku szkolnym uczennica klasy VIII Maja Malczewska osiągnęła sukces. Maja została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z chemii. Jesteśmy z Ciebie dumni. Wielkie gratulacje!

          • Tydzień ekologii

          • W dniach 30.05 - 03.06.2022 w naszej szkole odbywał się "Tydzień ekologii "pod hasłem "Woda - nasze wspólne dobro".

            Podczas lekcji tematycznych uczniowie poszerzyli swoją wiedzę, zdobyli wiele nowych informacji, realizowali zadania, tematycznie związane z projektem, tworzyli prace plastyczne, zapoznali się z przysłowiami i powiedzeniami związanymi z wodą, wykonali gazetki klasowe oraz uczyli się piosenek.

            W klasach oraz na korytarzach szkolnych pojawiły się efekty pracy ucznióww postaci plakatów prezentujących w różnorodny sposób hasło tegorocznego tygodnia ekologii.

          • Dzień Dziecka w SP 2

          • "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - J. Korczak

            1 czerwca, w Dniu  Dziecka, nasi uczniowie mieli sporo powodów do uśmiechu...

            Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten dzień, Szkolne Koło Wolantariatu przygotowało dla młodszych uczniów "Zgaduj, zgadulę". Dzieci mogły konkurować ze sobą, rozwijać zmysły, kształtować umiejętności, a przede wszystkim się uśmiechać. Uczniowie klasy VIII wykazali się nie tylko pomysłowością, ale i fantastycznym podejściem do młodszych kolegów.

          • Dla Ciebie mamo...

          • Każda mama z największą przyjemnością ogląda występ swojego dziecka na szkolnej scenie. 31 maja mamy miały taką możliwość. Było wzruszająco, wesoło i rock and rollowo...

          • Z mamą i dla mamy

          • 23 maja 2022 r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty pt. "Z mamą i dla mamy". Organizatorem było Szkolne Koło Wolontariatu wspierane przez mamę Filipa i Kacpra. Uczestnicy wydarzenia własnoręcznie wykonali prezenty dla mam, które przy kawie i ciastku wspierały wysiłki swoich dzieci.

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczestniczkom za aktywną obecność, a także prowadzącej Pani Aleksandrze Mierzejowskiej za pomysł na spotkanie.

            W miłej atmosferze i wspólnym wysiłkiem, przez prawie 2 godziny, powstawały nie tylko różowe :) świnki, które będą przypominać, tak jak fotografie,że najważniejsze jest, by poświęcić sobie nawzajem czas i uwagę.

          • Żywa lekcja historii

          • Uczniowie klasy II mieli okazję przenieść się w świat, którego nie znają. Dzięki wizycie w Izbie Tradycji w Sośnicowicach i uprzejmości pani Teresy Szymońskiej, dzieci mogły nie tylko poznać tradycje i kulturę Śląska, ale "dotknąć" jego historii.

          • Minikomisariat

          • Minikomisariat to projekt profilaktyczny realizowany przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Jego głównym celem jest edukacja dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
            z zakresu podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
            Nasi uczniowie uczestniczyli w akcji 12 maja.

          • Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem

          • 28 kwietnia gościł w naszej szkole Marcin Kozioł. Jak się szybko okazało, to nie tylko autor wielu ciekawych książek, ale i człowiek, który potrafił zainteresować swoimi opowieściami nawet najbardziej opornych słuchaczy! Bo mówił z pasją zarówno o swoich pasjach, jak i o podróżach i doświadczeniach życiowych.Uczniom podobały się eksperymenty "z prądem" oraz możliwość otrzymania autografu. Teraz pozostaje tylko dać się wciągnąć historiom zapisanym w licznie zakupionych książkach.
            Miłej lektury! 

          • Bezpieczeństwo na co dzień

          • 25 kwietnia uczniowie klasy 8 uczestniczyli w warsztatach "Bezpieczeństwo na co dzień", prowadzonych przez dr inż. Anetę Grodzicką oraz mgr inż. Ewę Głuszek z Politechniki Śląskiej z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
            Podczas profesjonalnie przeprowadzonych zajęć, uczniowie zdobyli rzetelną wiedzę na następujące tematy: wypadek przy pracy, ryzykowne zachowania, powódź, pożar w pomieszczeniach, środki ochrony indywidualnej. Nauczyli się jak reagować oraz pomagać w konkretnych sytuacjach życiowych.

             

             

             

          • Sukces uczennicy klasy II Julii Grochowiny

          • Z największą przyjemnością przekazujemy informację o sukcesie drugoklasistki Julii Grochowiny. Julia reprezentowała naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym "Cyferka" organizowanym przez I Społeczną Szkołę Podstawową w Gliwicach i zdobyła II miejsce. Gratulujemy Ci Julio i życzymy kolejnych sukcesów.

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, porządkowały teren wokół szkoły. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie i uśmiech na twarzy.

          • Zaszachowani

          • Szkolne Koło Wolontariatu wzięło udział w konkursie na projekt integracji środowiska lokalnego ze szkołą. Szczęście się do nas uśmiechnęło i pomysł na zorganizowanie zajęć propagujących królewską grę - "Zaszachowani" - zyskał akceptację i dofinansowanie w kwocie 2500 zł. Za te pieniądze zakupimy zestawy szachów wraz z zegarami, przeprowadzimy cykl spotkań szachistów - hobbystów, prelekcje z trenerami szachowymii zawodnikami oraz zorganizujemy turniej. Autorką projektu jest nauczycielka j.polskiego p. J. Celebias.

          • Lekcja poza szkołą

          • Możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą to najlepszy sposób na zdobycie i poszerzenie wiedzy przyrodniczej. Gliwicka palmiarnia ukazuje zwiedzającym świat roślin użytkowych, tropikalnych i sukulentów oraz świat zwierząt środowisk słodkowodnych.

          • Zostań odkrywcą wulkanów

          • Tematem kolejnego "Spotkania z nauką" były wulkany, ich budowa, rodzaje, występowanie. Przy okazji dzieci mogły też obejrzeć różnego rodzaju minerały i poznać ich skomplikowane nazwy. Pojawienie się w klasie wulkanu, a co najlepsze, doprowadzenie do jego erupcji, to doświadczenie, które zafascynowało dzieci i wywołało sporo śmiechu.

          • Spotkanie z prehistorią

          • Uczniowie klasy II mieli okazję przenieść się do przeszłości, czyli świata dinozaurów i nie tylko. Jak oddychały, jak biegały, jak wygladały, jak ewoluowały, to tylko fragmenty wiedzy, którą mogli zdobyć. Największą gratką było jednak trzymanie we własnych dłoniach skamieniałości mamuta. Ile ważył jego ząb? Odbyło się szacowanie. Zwycięzca, Marcel, który najdokładniej oszacował wagę mamuciego zęba, otrzymał nagrodę. Dziękujemy Pani Aleksandrze Mierzejowskiej za to fantastyczne spotkanie.

          • Wojewódzki Konkurs Kulinarno - Językowy

          • Zakończył się drugi etap II Wojewódzkiego Konkursu Kulinarno-Językowego „Backwettbewerb-alle lieben Omas Kuchen” - Winter und Weihnachten in unserer Küche. Z przyjemnością informujemy, że finalistką tego konkursu została uczennica klasy V Oliwia Jabłońska. Brawo Oliwko!

          • Spotkanie z ekologią

          • Edukacja ekologiczna dzieci jest niezwykle ważna w uświadomieniu potrzeby i konieczności ochrony środowiska. Uczniowie klasy III wzięli udział w "Spotkaniu z Ekologią część III" organizowanym przez Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Gliwicach. Uczniowie w ramach spotkania przygotowali również prace konkursowe pt. "Pocztówka z Gliwic, miasta czystej przyszłości". 

            I miejsce w konkursie zajęła Lena Piwońska

            II miejsce w konkursie zajęła Julia Cieśla 

            Wyróżnienie otrzymała Julia Wojtyła

            Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć! 

          • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Dary jesieni"

          • W naszej szkole jest liczna grupa uzdolnionych plastycznie i rozwijających te uzdolnienia uczniów i uczennic. Jedną z nich jest uczennica klasy II Emilia Mandok. Emilka zdobyła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Dary jesieni". Gratulujemy Ci Emilko i życzymy kolejnych sukcesów!

          • „Mała książka – wielki człowiek”

          • W ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” na spotkaniu z bibliotekarzem uczniowie kl. I otrzymali specjalny pakiet, na który składają się: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców  i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki oraz ,,Kreatywny alfabet"– plakat.

            Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Akcja ma na celu zachęcenie pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką daje umiejętność czytania.

                                                                                                                                                                                   D.P.

          • "BohaterON" - włącz historię!

          •  

            Jak co roku, nasza szkoła aktywnie przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. 
             

            Uczniowie wykonali przepiękne kartki i laurki dla Powstańców. Na lekcji historii przeprowadzone zostały prelekcje na podstawie przesłanych materiałów. Przygotowana została także gazetka upamiętniająca 63 dni walk i bohaterstwa.

            Dziękujemy naszej młodzieży szkolnej, że każdego roku z takim samym zaangażowaniem przystępuje do projektu.

                                                                                                                                                                                 B,D, D.P.

          • Program "Poznaj Polskę"

          • Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły
            dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych 
            z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi. Uczniowie klas I – III naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do miejsc z Wykazu Punktów Edukacyjnych:

            1.Podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni ‘Czarnego Pstrąga”

            2. Radiostacja Gliwice – Muzeum w Gliwicach