• Zespół do spraw kompetencji kluczowych: M. Młynek, M. Stasiak, G. Dylong, A. Śliwka

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gliwicach

KOMPETENCJA KLUCZOWA UMIEJETNOŚĆ UCZENIA SIĘ

Czas realizacji

Data rozpoczęcia realizacji

Data zakończenia realizacji

1 IX 2019

26 VI 2020

Diagnoza potrzeb uczniów w zakresie kształcenia kompetencji kluczowych

Diagnozę przeprowadzono w oparciu o analizę dokumentów: wnioski z nadzoru pedagogicznego, obserwacje, rozmowy z nauczycielami, rodzicami, organizowane w szkole projekty oraz akcje. Uwzględniono priorytety MEN na rok szk. 2019/2020.

Kierunek: kształcenie i rozwój kompetencji uczenia się. Kompetencja ta obejmuje świadomość własnego procesu uczenia się i potrzeb w tym zakresie, dostarczanie uczniom wiedzy, wskazówek jak uczyć się skutecznie, zapamiętywać efektywniej i osiągać powodzenie.

Cele ogólny:

Podnoszenie umiejętności uczniów w zakresie samodzielnego uczenia się.

Cele szczegółowe:

1. Kształtowanie umiejętności samodzielnego uczenia się z wykorzystaniem TIK.
          2. Skuteczne stosowanie umiejętności matematycznych w różnych obszarach życia.
          3. Kształtowanie umiejętności samodzielnego podnoszenia kompetencji w zakresie posługiwania się językami obcymi.

Zakładane wskaźniki RPW:

1. Spacer edukacyjny obejmie co najmniej 3 zajęcia w klasach 1-8, w których weźmie udział 8 nauczycieli.
          2. Lekcje interdyscyplinarne kształtujące umiejętność wykorzystywania matematyki w różnych obszarach życia – co najmniej 3 lekcje z różnych przedmiotów w każdym semestrze. Scenariusze lekcji zostaną opublikowanie na stronie szkoły.
          3. W ramach każdego przedmiotu w każdym semestrze odbędą się przynajmniej 2 lekcje, podczas których uczniowie będą ćwiczyć umiejętność korzystania z TIK do samodzielnego uczenia się. Scenariusze lekcji zostaną opublikowanie na stronie szkoły.
          4. W ramach projektu Erasmus+ TELE 3 nauczycieli języków obcych weźmie udział w międzynarodowych spotkaniach służących wymianie doświadczeń i doskonaleniu warsztatu zawodowego nauczycieli języków obcych.
          5. W ramach projektu Erasmus+ TELE  uczniowie dwóch klas wezmą udział w zajęciach zawierających elementy komunikacji i współpracy z uczniami z innych krajów z wykorzystaniem języka angielskiego, a 4 uczniów weźmie udział w międzynarodowym spotkaniu w Wielkiej Brytanii.

akładane wskaźniki RPW:

1. Spacer edukacyjny obejmie co najmniej 3 zajęcia w klasach 1-8, w któryvh weźmie udział 8 nauczycieli.
          2. Lekcje interdyscyplinarne kształtujące umiejętność wykorzystywania matematyki w różnych obnszarach życia – co najmniej 2 lekcje z różnych przedmiotów w każdym semestrze. Scenariusze lekcji zostaną opubnlikowanie na stronie szkoły.
          3. W ramach każdego przemiotu w każdym semestrze odbędą się przynajmniej 2 lekcje, podczas których uczniowie będą ćwiczyć umiejętność korzystania z TIK do samodzielnego uczenia się. Scenariusze lekcji zostaną opubnlikowanie na stronie szkoły.
          4. W ramach projektu Erasmus+ TELE 3 nauczycieli języków obcychweźmie udział w międzynarodowych spotkaniach służących wymianie doświadczeń i doskonaleniu warsztatu zawodowego nauczycieli języków obcych.
          5. W ramach projektu Erasmus+ TELE  uczniowie dwóch klas wezmą udział w zajęciach zawierających elementy komunikacji i współpracy z uczniami z innych krajów z wykorzystaniem języka angielskiego, a 4 uczniów weźmie udziałw międzynarodowym spotkaniu w Wielkiej Brytanii.

Harmonogram realizacji RPW

Działania/zadania

Termin realizacji

1.Przypomnienie treści  zapisów o  kompetencjach  kluczowych.

2.Diagnoza potrzeb uczniów i nauczycieli w zakresie rozwijania jednej kompetencji (wybór kompetencji i jego uzasadnienie).

3.Powołanie zespołu ds. kompetencji kluczowej.

IX 2019

Lekcje z różnych przedmiotów kształtujące  umiejętność korzystania z TIK do samodzielnego uczenia się.

IX  2019
          – V 2020

Działania w obszarze języków obcych w ramach projektu Erasmus+ TELE z udziałem uczniów klas 5 i 6.

X  2019
          – V 2020

Lekcja z j. angielskiego wykorzystująca metodę burzy mózgów na temat metod skutecznego uczenia się języków obcych.

IX 2019

Udział w międzynarodowym projekcie artystycznym „Our world” - nauczyciel plastyki i kl.3

X - XII 2019

Lekcje interdyscyplinarne kształtujące umiejętność wykorzystywania matematyki w różnych obszarach życia.

X – XI 2019

Udział nauczyciela j. angielskiego w międzynarodowej konferencji poświęconej kompetencjom kluczowym w Brukseli.

XI 2019

Spacer edukacyjny w klasach 1 – 3

XI – XII 2019

Udział 2 nauczycieli języków obcych w międzynarodowym spotkaniu w Finlandii służących wymianie doświadczeń i doskonaleniu warsztatu zawodowego.

II 2020

Spacer edukacyjny w klasach 5 – 8

II – III 2020

IV – V 2020

Udział 2 nauczycieli języków obcych w międzynarodowym spotkaniu w Katalonii służących wymianie doświadczeń i doskonaleniu warsztatu zawodowego.

IV 2020

Udział 4 uczniów kl. 6 oraz 2 nauczycieli języków obcych w spotkaniu służącym uczeniu się w Wielkiej Brytanii w ramach projektu Erasmus+ TELE.

.V 2020

1.Ocena zrealizowanych działań.

2.Podsumowanie realizacji planu, wnioski i rekomendacje.

VI 2020